Ιουνίου

Euro 2020: Η Σουηδία πήρε το θρίλερ με την Πολωνία και την 1η θέση του ομίλου

Κατηγορία Αθλητικά

Οι Σκανδιναβοί νίκησαν με 3-2

Mε γκολ του Κλάεσον στο 94′ η Σουηδία νίκησε με 3-2 την Πολωνία και τερμάτισε στην 1η θέση του ομίλου της.

Ο αγώνας ήταν… τελικός για τις δύο ομάδες και αυτοί που το κατάλαβαν καλύτερα ήταν οι Σκανδινανοί. Αυτό έδειξε, τουλάχιστον, το γεγονός ότι μπήκαν φουριόζοι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με το κοντινό σουτ του Φόρσμπεργκ (1-0). Η Πολωνία έπρεπε να αντιδράσει αφού ήθελε μόνο νίκη και στο 17′ άγγιξε την ισοφάριση αλλά στάθηκε άτυχη: Εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Λεβαντόφσκι στο δοκάρι, στην επαναφορά νέα κεφαλιά και νέο δοκάρι!

Υπό φυσιολογικές συνθήκες ο φορ της Μπάγερν Μονάχου θα είχε βρει δίχτυα, αλλά εδώ έγινε το… απίθανο και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Πολωνοί κατάφεραν να απειλήσουν μόνο στο 45′, όταν ο Όλσεν απέκρουσε εντυπωσιακά το τρομερό σουτ του Ζιελίνσκι και κράτησε το 1-0.

Πηγή:newsbeast.gr