Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024 - 5:32:29μ.μ.

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 298
17
Ιανουαρίου

Τένις: Στον 2ο γύρο του Australian Open ο Παγδατής - Θα αντιμετωπίσει τον Ναδάλ

Κατηγορία Αθλητικά

Ο Μάρκος Παγδατής προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Australian Open, καθώς στον 1ο γύρο αποσύρθηκε ο αντίπαλός του Μιχαίλ Γιούζνι, λόγω τραυματισμού, έπειτα από μόλις 65 λεπτά αγώνα. Ο Κύπριος πρωταθλητής κέρδισε το πρώτο σετ με 6-0 και προηγούνταν στο δεύτερο με 3-0, όταν ο Ρώσος εγκατέλειψε τον αγώνα.

Έτσι ο Παγδατής κατέκτησε την 25η νίκη του στη Μελβούρνη, όπου έχει κάνει τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Θα παίξει για 11η φορά στον 2ο γύρο του Australian Open, στην 13η παρουσία του στο τουρνουά.

Επόμενος αντίπαλος για τον Μάρκο θα είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ, ο οποίος νίκησε τον Φλόριαν Μέγιερ με 6-3, 6-4 και 6-4. Οι δυο τους θα συναντηθούν για 10η φορά, με τον Ισπανό να έχει 8 νίκες στις 9 προηγούμενες συναντήσεις του (8-1) με τον 31χρονο Κύπριο πρωταθλητή.

Πηγή: zougla.gr