Εκτύπωση αυτής της σελίδας
07
Δεκεμβρίου

NBA: Ο Αντετοκούνμπο πήρε μπροστά στην 4η περίοδο και «σφράγισε» τη νίκη των Μπακς

Κατηγορία Αθλητικά

Τα «ελάφια» επικράτησαν με 112-104 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στα γενέθλια του «Greek Freak» - Τα χρόνια πολλά κι ο «πόλεμος» με την τούρτα

Οι Μιλγουόκι Μπακς πανηγύρισαν και δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Επιβλήθηκαν με 112-104 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «Fiserv Forum». Οι πρωταθλητές του NBA βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 16-9. Έχουν πετύχει τις από αυτές τις νίκες στα τελευταία 11 παιχνίδια τους, δείγμα της βελτιωμένης απόδοσής τους. Παραμένουν στην 3η θέση της κατάταξης της Περιφέρειας της Ανατολής έχοντας μόνο μια νίκη διαφορά από τους δεύτερους Σικάγο Μπουλς και τους πρώτους Μπρούκλιν Νετς.

Πρωταγωνιστής για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο «Greek Freak», στα 27α γενέθλιά του, έκανε τη διαφορά στο τέλος και τα «ελάφια» πήραν τη νίκη. Μέχρι την 4η περίοδο ο Έλληνας σούπερ σταρ μετρούσε 12 πόντους. Έβαλε 15 στο τελευταίο 12λεπτο όταν η ομάδα του είχε ανάγκη από το επιθετικό του ταλέντο προκειμένου να μην επιτρέψει στους Καβαλίερς να πιστέψουν στην ανατροπή. Πέραν των 27 πόντων του με 9/19 εντός πεδιάς, 3/3 τρίποντα και 6/7 ελεύθερες βολές, είχε 12 ριμπάουντ, δύο ασίστ κι ένα μπλοκ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Κρις Μίντλετον (21 π.) και Τζρου Χόλιντεϊ (20 π.). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε

Το ματς από πλευράς ποιότητας δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Οι δύο ομάδες άρχισαν νωθρά και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη 24-24. Έπειτα, φάνηκε η διαφορά ποιότητας των Μιλγουόκι Μπακς καθώς και το ότι οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είναι μια ομάδα που βασίζεται σε νεαρούς παίκτες. Στη δεύτερη και στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δέκα πόντων. Οι Καβαλίερς απείλησαν να ξαναμπούν στο ματς στην 4η περίοδο, αλλά ο Αντετοκούνμπο τους έβαλε… στοπ. Μετά έπαιξε «πόλεμο» με την τούρτα που του είχαν ετοιμάσει, αλλά μοίρασε και δώρα!

Οι Μπακς, τώρα, θα αφήσουν για λίγο την θαλπωρή της έδρας τους καθώς ακολουθούν τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια μακριά από το «σπίτι» τους. Το πρώτο απ’ αυτά είναι κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ τα ξημερώματα της Πέμπτης (9/12, 02:30) και ακολούθως θα παίξουν με τους Χιούστον Ρόκετς (11/12, 03:00), τους Νιού Γιόρκ Νικς (12/12, 19:00) και τους Μπόστον Σέλτικς (14/12, 02:30).

Πηγή:newsbeast.gr