10
Απριλίου

Ο εκπληκτικός Κολοσσός νίκησε την ΑΕΚ που χάνει την 3η θέση

Κατηγορία Αθλητικά

Ο Κολοσσός ήταν τρομερός, η ΑΕΚ ήταν… τρομερά κακή και τελικά οι Ροδίτες πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη με 79-72.

Το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν… 30-11! Και αυτό τα λέει όλα για το πώς μπήκαν στο παιχνίδι οι δύο ομάδες. Ο Κολοσσός ήταν όσο πιο καλός μπορούσε και η Ένωση όσο χειρότερη γινόταν, με αποτέλεσμα στη συνέχεια να τρέχει και να μη φτάνει τελικά…

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έκανε σερί 12-0 και μείωσε τη διαφορά στο -8 στη δεύτερη περίοδο, ενώ με σερί 10-0 άρχισαν οι κιτρινόμαυροι και στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας σε 41-41. Λίγα λεπτά μετά, με τρίποντο του Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά (45-48), αλλά ο Κολοσσός ξαναβρήκε λύσεις στην επίθεση και μπήκε στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε ντέρμπι, μέχρι που «μίλησε» ο Ουότσον, ο οποίος με εκπληκτική προσπάθεια πέτυχε το καλάθι και πήρε και το φάουλ, μετατρέποντας το 72-70 σε 75-70 και ουσιαστικά δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της Ρόδου.

Μια νίκη με την οποία ο Κολοσσός ελπίζει σε είσοδο στα πλέι οφ, ενώ η ΑΕΚ φαίνεται ότι θα χάσει την 3η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72

Πηγή: newsbeast.gr